Eesti English Русский

Võrkaed

Võrkaed

Võrkaed on väga laialt levinud piirdeaia liik. Seda peamiselt kahel põhjusel – ta on lihtne ja soodne. Samas on meie ehituspoodides saadaval mitmeid erinevaid võrkaia tüüpe. Kõik võrkaia tüübid on erineva funktsiooni ja välimusega. Milline võrkaia tüüp on millisel puhul sobivaim?

Võrkaedasid on nelja tüüpi: punutud võrkaed, loomavõrkaed, keevisvõrkaed ja keevispaneel võrkaed. Tänapäeval on kõige populaarsemad just keevisvõrkaiad ja keevispaneelaiad.


Keevisvõrkaed

Keevisvõrkaed sobib väga hästi kruntidevahelisele piirile ja kohtadesse, kus puudub suurem vandalismi oht. Keevisvõrgu eeliseks on see, et temaga saab õige pingutamise juures luua tugeva ja konkreetse piirde, mis ei vetru ja on esteetiliselt ilus. Kohtadesse, kus on vaja takistada mittesoovitud isikute krundile pääsu või suuremate koerte krundilt lahkumist, tuleks kasutada tugevamat võrguvarianti või hoopis keevispaneele.

Keevisvõrke on saadaval erinevate kõrgustega alates ühest meetrist ja lõpetades kahe ja poole meetri kõrguse võrguga. Kõrgemate piirete puhul on võimalik võrgud omavahel ühendada, tekitades vastavalt vajadusele ka 3-4 meetri kõrguseid piirdeid. Viimistluse poolelt on keevisvõrke saadaval nii kuumtsingituna kui ka rohelise PVC kattega.

Keevisvõrgust aiavõrgu horisontaalsed ja vertikaalsed traadid on omavahel kokku keevitatud ning moodustavad ristküliku- või ruudukujulised võrgusilmad. Võrkaia tugevus sõltub suures osas aia postide läbimõõdust aga olulisel määral muidugi ka võrgusilma mõõdust ja traadi jämedusest. Traadi jämedus ja võrgusilma suurus ongi põhilised tegurid võrkaia hinna kujunemisel.

Selleks, et keevisvõrku paigaldada, on soovitatav kasutada ka spetsiaalseid poste ja roostevabasid võrgu kinnitusklambreid. Mõnevõrra soodsam varinat on kasutada ümarposte, kuid sellisel juhul kinnitub võrk postide külge plastiktüüblitega, mis ei pruugi olla nii vastupidavad kui roostevabad klambrid.

Keevisvõrgu suureks plussiks on see, et aja möödudes on võimalik teostada võrgule lisapingutust.


Keevispaneelaed

Keevispaneelaed sobib eelkõige kohtadesse, kus on tarvis tugevat aeda – koolid, lasteaiad, ühistud, tootmishooned jne. Keevispaneelidest aed loob kruntide vahel selge, konkreetse ja tugeva piiri.

Keevispaneelaiad koosnevad keevisaia paneelidest ja aiapostidest ning on võrkaedadest oluliselt tugevamad. Paneeli laius on reeglina 2500mm, kõrgus ulatub kuni kahe ja poole meetrini.

Keevispaneelide horisontaalsed ja vertikaalsed traadid on samuti omavahel kokku keevitatud ning moodustavad ristküliku- või ruudukujulised võrgusilmad. Lähtuvalt paneelaia tugevusnõuetest on populaarseimaks võrgusilma mõõduks saanud 50 x 200 mm. Traadina kasutatakse aga keevisvõrguga võrreldes oluliselt suurema läbimõõduga (5-8 mm) traati. 

Tüüppaigaldusel kasutatakse kas 40 x 60mm või 60 x 60mm läbimõõduga nelikantposte ja paneelide kinnitamiseks roostevabast terasest fiksaatoreid. Veel suurema tugevuse ja turvalisuse vajadusel on mõistlik kasutada lisatugevdustega keevispaneele ja suurema tugevusega aiaposte.

Viimistluselt on levinuimad kuumtsingitud (hallid) ja rohelise PVC kattega keevispaneelaiad aga võimalik on saada ka teistes värvitoonides lahendusi.

 

Võrkaia paigalduseks küsi pakkumist siit.